slide1 slide2 slide3 slide

Notatki z domu autostopowicza

Radio

Myzyka zasłyszana w drodze w przeróżnych okolicznościach, która dodawała smaku w podrózy!

Los Gaiteros de San Jacinto - Fuego de Cumbia

Los Gaiteros de San Jacinto to zespół grający tradycyjną cumbię. Narodził się on w latach czterdziestych XX wieku na karaibskim wybrzeżu Kolumbii. Cumbia to mieszanka rytmów i melodii rdzennych plemion południowoamerykańskich, niewolników ze środkowej Afryki i do pewnego stopnia europejskich. Istnieje wiele odmian cumbii we wszystkich zakątkach Ameryki Łacińskiej, ale muzyka tego zespołu jest prawdopodobnie najbliżej oryginalnej cumbii zapoczątkowanej w północnej Kolumbii.


Bomba Estereo - Fuego

Bomba Estereo to nowoczesne wcielenie cumbii które łączy elementy rapu, muzyki elektronicznej i reggae. Zespół pochodzi z Bogoty, stolicy Kolumbii, a poniższy kawałek był wielkim hitem granym na okrągło w całej Ameryce Łacińskiej.


Savia Andina - Verbenita

Savia Andina to jeden z pierwszych zespołów który spopularyzował Muzykę Andyjską z Boliwii poza granicami kraju. Grupa powstała w połowie lat siedemdziesiątych i gra do dziś.


Huancasoledad - Satélite

Bardzo eksperymentalna muzyka noise stworzona przez Guely, dziewczynę którą poznałem w Valparaíso i która ugościła mnie później u siebie w La Paz w Boliwii.


Manuel Garcia - El mar, mi alma

Poniższy utwór jest oficjalnym soundtrackiem do El Mar, Mi Alma, filmu o surfingu nagranym w Chile. Ta przepiękna pieśń skomponowana i wykonana przez Manuela Garcię za każdym razem przenosi mnie na chilijskie wybrzeże! Ciarki...


Soda Stereo - La Ciudad de la Furia

Soda Stereo to zespół z Argentyny który osiągnął międzynarodowy sukces. Po rozpadzie grupy wokalista Gustavo Cerati kontynuował solową karierę aż do tragicznego koncertu w Wenezueli po którym doznał udaru mózgu. W sierpniu 2014, po czterech latach w śpiączce Gustavo niestety zmarł. Poniżej piękny utwór zaśpiewany wspólnie z Kolumbijką Endreą Echeverri.


Joe Vasconcellos - La joya del Pacifico

Joe Vasconcellos i jego wersja La Joya del Pacifico. Joe jest synem brazylijczyka i chilijki i słychać w jego muzyce brazylijskie nuty. Utworu tego słuchaliśmy wielokrotnie w hostelu La Valija. Świetny kawałek o tym przepięknym mieście. Valparaiso de mi amor!!!


deadmou5 - Some Chords

A teraz nieco electro które uwielbiam - Deadmau5! Idealne na szaloną nockę, a w Valpo było ich wiele!


Joe Vasconcellos - Induce

Kolejny utwór z repertuaru Joe Vasconcellos.


Los Jaivas - La poderosa muerte

Los Jaivas to legendarny chilijski zespół folk-rockowy. Poniższy utwór pochodzi z płyty Alturas de Machu Picchu do którego telewizja chilijska i peruwiańska nagrała spektakl w ruinach.


Puta Marlon - Don de Gulliver

Zapoznałem się z muzyką Puta Marlon dzięki Danieli, która ugościła mnie w swym przytulnym domu w Valdivii. Poniższy utwór pochodzi z czwartego albumy Los Pajaros wydanego w 2012. Niestety nie udało mi się znaleźć najlepszego kawałka z tej płyty Gualeyguaichu.


The Ganjas - La lluvia no quiere caer

The Ganjas to kolejny zespół neo-psychodeliczny z Chile.


Calle 13 - Latinoamérica

Wspaniały utwór o Ameryce Łacińskiej!


Siete Venas - Ahi va

Siete Venas to argentyński zespół grający muzykę rock i ska. Widziałem ich na żywo w El Chalten, skąd banda ta pochodzi. Świetna muza by się zrelaksować po zoperowaniu kota ;)


Suicidio Primavera

Gdy zatrzymałem się w schronisku La Cueva w El Calafate poznałem couchserfera o imieniu Ariel który prowadzi swój projekt muzyczny o nazwie Suicidio Primavera. Podzczas jednej z sobotnich nocy zespół ten zagrał na żywo w schronisku. Niestety na Youtubie udało mi się znaleźć tylko ten fragment.


No te va gustar - Chau

No Te Va Gustar to zespół z Urugwaju, który miałem okazję zobaczyć na żywo w El Calafate w południowej Argentynie. Poniższy kawałek pochodzi z ich szóstej płyty Por lo menos hoy nagranej w 2010..


Gustavo Santaolalla - De Ushuaia a la Quiaca

Gustavo Santaolalla był współzałożycielem legendarnego argentyńskiego zespołu rockowego Arco Iris. Nagrał też wiele soundtracków, m.in. do Into the Wild czy On the Road. Poniższy utwór wystąpił na ścieżce fimowej Dzienników Motocyklowych. Magia!


Zeca Pagodinho - Deixa A Vida Me Levar

Kolejny znakomity artysta z Brazylii, Zeca Pagodinho. Słuchaliśmy często jego muzyki w domu Pancho w Ushuai.


Tango Fusion Club - Bandoneon Acorazad

Tango?


Vanessa da Mata - Não Me Deixe Só

Usłyszałem ten utwór w domu Isy w Montevideo, miała to w swoim komputerze. Vanessa reprezentuje Musica Popular Brasileira (MPB) i o ile nie jestem wielkim fanem popu, naprawdę lubię ten kawałek. Może to ten język?


Massimiliano Blues

Dwa kawałki Massimiliano Blues na żywo w Coletivo Munaya. Jakość niestety nie jest najlepsza, utwory te zostały nagrane moim telefonem. W skład projektu podczas tego koncertu wchodzili: Alex Vaz - gitara, wokal, Gabriela Lamas - wokal, Igo Santos - perkusja i Maurilio Almeida - bas. Ach Pelotas...


Kingston Wall - Nepal

Usłyszałem ten fiński zespół po raz pierwszy w Pelotas dzięki Lúci i Andersonowi z Coletivo Munaya. Poniższy utwór pochodzi z ich pierwszej płyty zatytułowanej po prostu 1 i wydanej w 1992. Rok po nagraniu trzeciej, pożegnalnej płyty wokalista Petri Walli popełnił samobójstwo wyskakując z wieży kościoła.


Pedra Branca - Feijoada polifônica

Kolejna muza o której dowiedziałem się dzięki Natascyi z Boa Visty. Pedra Branca to grupa tworząca world music i pochodząca z São Paulo.


Bezerra da Silva - O malandro era forte

Zasłyszane w radiu jednego z kierowców.


Os Mutantes - Caminhante Noturno

Myślałem że o psychodelicznym rocku wiem niemal wszystko, ale zawsze jest coś nowego do odkrycia! Os Mutantes to jedna z grup zaangażowanych w ruch znany w Brazylii jako Tropicalia. Poniższy kawałek pochodzi z ich drugiej płyty Mutantes nagranej w 1969. Rok mówi sam za siebie!!! Usłyszałem tę muzykę po raz pierwszy w Boa Vista popijając piwo razem z Natascyą i Priscillą. Wielkie dzięki dziewczyny!


Huracan de fuego la encubridora

Karaibskie rytmy w wenezuelskim wydaniu. Zespół nazywa się Huracán de Fuego, czyli huragan ognia i tworzy prawdziwie ognistą mieszankę.


Trinidad All Stars - Curry Tabanca

Znakomity przykład muzyki steelpan z Trynidadu.


Fela Kuti - Zombie

Tego kawałka słuchałem podczas malowania łajby Pierra i Lina w Chaguaramas na Trynidadzie. W ten sposób mogłem odwdzięczyć im się za gościnę. Bardzo pobudzająca muzyka!


Dread Eye Masters - Murderers

Dziwna muza z Trynidadu!


Dengue Fever - Ethanopium

Ten kawałek był nagrodą za dotarcie do połowy trasy pomiędzy Wyspami Zielonego Przylądka a Tobago. Na odtwarzaczu Alexa był pokazany jako BO Broken Flower. Później dowiedziałem się że Broken Flower to film Jima Jarmusha, a ten utwór był jednym z oficjalnych soundtracków. Nazwa zespołu to Dengue Fever a kawałek poniżej pochodzi z ich pierwszej płyty o tym samym tytule. Mieszkają w USA i mieszają muzykę psychodeliczną z kambodżańską muzyką popularną.


Mayra Andrade - Tunuca

Słuchałem tego kawałka często mieszkając na łodzi Alexa na Wyspach Zielonego Przylądka. Pochodzi z 2006 roku z płyty Navega.


BaBa ZuLa - Bahar

Ten zespół znam od dawna, jednak nie znałem wcześniej tego utworu znajdującego się na płycie Üç Oyundan Onyedi Müzik. Był świetnym tłem dla jazdy rowerem po agadirskiej promenadzie.


Mohamed Rouicha - Inas Inas

Usłyszałem to w samochodzie wjeżdżając po raz pierwszy do Agadiru.


Estrella Morente - Siguiriya

Wspomnienie Andaluzji.